Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

Atrakcje: Szczawnica i Pieniny

Szczawnica to jedna z najpiękniejszych polskich miejscowości górskich. Jej wyjątkowość związana jest położeniem – po zachodniej stronie urokliwe zakamarki Pienin po wschodniej Beskid Sądecki z tajemniczymi pozostałościami Puszczy Karpackiej. Tutaj spotykają się ze sobą Popradzki Park Krajobrazowy z Pienińskim Parkiem Narodowym, chroniąc naturalne skarby przyrody.
Według przekazów z roku 1810 roku Szczawnica już wtedy gościła licznych kuracjuszy spragnionych wód mineralnych znanych w całej Europie z ich leczniczych właściwości, górskiego powietrza oraz atrakcji oferowanych przez Górali Pienińskich.


Współczesna Szczawnica oferuje całe bogactwo atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wiosną i latem góry zapraszają do wycieczek pieszych i rowerowych. Dunajec do spływu tradycyjnymi tratwami, raftingu, kajaków. Zima to przede wszystkim sporty zimowe: narty biegowe, stoki narciarskie, kuligi w Rezerwacie Biała Woda.

Trasy spacerowe

Szczawnica kusi również w zimie miłośników górskich wędrówek. Warto wybrać się na spacer w kierunku Czerwonego Klasztoru, słowackiej Lesnicy czy też wzdłuż Grajcarka. Idealnym miejscem jest również Rezerwat Biała Woda. Są to miejsca idealne nie tylko ze względów małowymagających tras ale przede wszystkim unikatowego mikroklimatu który ma zbawienny wpływ na organizm. Wypróbuj atrakcje w Pieninach.

Ścieżka w koronach drzew Bachledka w Tatrach – Słowacja

Zaledwie 40 km od Szczawnicy położona jest jedna z największych atrakcji Słowacji – platforma widokowa w koronie drzew z pięknym widokiem na Tatry Bielskie. Na turystów, którzy chcą przenieść się w ciągu chwili w serce pienińskich lasów czeka aż 1234 metrów chodnika, który znajduję się na 32 metrach wysokości. Trasa chodnika widokowego posiada również zakątki dla spragnionych adrenaliny, na których czekają sieć panoramicznego tarasu czy też zjeżdżania wokół platformy widokowej. Dodatkowo dla zwiedzających przygotowano ścieżki edukacyjne oraz tor bobslejowy.

Godziny otwarcia:

Kwiecień – Maj: 9:00 – 17:00 h
Czerwiec – Wrzesień: 9:00 – 19:00 h
Październik: 9:00 – 17:00 h
Listopad – Marzec: 9:00 – 16:00 h
Cennik:
Dorosły 9,00 €
Dzieci od 3 do 14 lat oraz seniorzy powyżej 65 r.ż. 7,00 €
Bilet rodzinny (2x dorosły, 2x dziecko) 22,00 €

40 km od Szczawnicy
Plac Dietla

Przez mieszkańców Pienin nazywany od lat małym ryneczkiem. To właśnie tutaj przenosimy się do XIX wieku i Szczawnicy Józefa Szalay'a – założyciela uzdrowiska. W centralnym miejscu znajdziemy fontannę z rzeźbą góralki z dzbanem. Pięknie podświetlona fontanna z szumiącymi kaskadami robi wrażenie wśród turystów. Nad placem Dietla możemy podziwiać wille, które są nawiązaniem do wędrówek założyciela  Szczawnicy po najpopularniejszych kurortach ówczesnej Europy – Bawarii, Alp czy też Grecji. Bogactwo architektury w połączeniu z Parkiem Górnym im. hrabiego Adama Stadnickiego tworzą enklawę wędrówek wśród turystów.

Durbaszka

Szczyt pomiędzy granicą polsko – słowacką położony w Pieninach Małych, w paśmie Wysokiej. Ze szczytu roztacza się
piękna panorama na Beskid Sądecki, a dokładniej pasmo Radziejowej, Pieniny Właściwe oraz Tatry.

- Szlak niebieski ze szczytu Szafranówka, 2h 15 minut
- Szlak niebieski ze szczytu Wielki Rogacz, 5h

Promenada nad Grajcarkiem

Szczawnicka promenada jest jedną z najdłuższych tego typu atrakcji w Polsce. Spacer wzdłuż Grajcarka to świetna okazja do skorzystania z panującego tutaj wyjątkowego mikroklimatu. Trasa rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki na Palenicę i biegnie aż do szlaku pieszo – rowerowego na Słowację - wzdłuż Dunajca. Podczas spaceru natkniemy się tutaj na liczne ławeczki, tarasy widokowe, szczawnickie atrakcje dla dzieci, liczne mostki i dekoracje kwiatowe. 

Wody mineralne

Uzdrowisko Szczawnica posiada aż 12 źródeł mineralnych. Są to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe i bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Zalecane są do stosowania przy schorzeniach: dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczowej, miażdżycy tętnic, wysokim poziomie cholesterolu oraz przy osteoporozie.

• Woda "Helena" - wskazana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy.
• Woda "Pitoniakówka"- zalecana przy chorobach układu trawienia.
• Woda "Wanda"- polecana przy podagrze i przy alergiach.
• Woda "Szymon"- zalecana przede wszystkim przy niedokrwistości.
• Woda "Magdalena"- zalecana przy schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach.
• Woda "Jan"- zalecana jest w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka.
• Woda "Józefina"- wskazana jest przy nieżytach gardła i nosa, stanach zapalnych, astmie, rozedmie płuc, skazie moczanowej i otyłości.
• Woda "Stefan"- zalecana szczególnie w schorzeniach dróg oddechowych

Krościenko nad Dunajcem

Ta malowniczo położona miejscowość znajdująca się nad Dunajcem, otoczona unikalną przyrodą Pienin a także Gorców. Doskonałe miejsce do uprawiania turystyki górskiej, pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej oraz wędkarstwa. Skarbem naturalnym Krościenka są źródła mineralne występujące na Zawodziu. Wody o nazwach Stefan, Michalina i Maria są pomocne w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, płuc czy układu trawienia.

3,6 km 6 minut samochodem http://kroscienko-nad-dunajcem.pl/
Grywałd

Jedna z większych wsi będącą częścią gminy Krościenko nad Dunajcem. Malowniczo położona w paśmie Gorców u podnóża Lubania. Najcenniejszym zabytkiem tej górskiej miejscowości jest zachowany w dobrym stanie drewniany kościół Świętego Marcina, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Budowla to prawdziwa perełka architektury. Kościół to przykład gotyku podhalańskiego konstrukcji zrębowej.

8,4 km 11 minut samochodem
Niedzica

Niedzica to popularna, duża wieś letniskowa u podnóża Pienin Spiskich, niedaleko Czorsztyna, usytuowana nad ogromnym Zalewem Czorsztyńskim. Główną atrakcją turystyczną Niedzicy jest piękny zamek Dunajec z XIV wieku od lat przyciągający turystów. Warownia ta pięknie ulokowana jest nad Jeziorami - Czorsztyńskim i Sromowieckim. Zamek można zwiedzać przez cały rok. Będąc w Niedzicy warto zobaczyć również Kościół Św. Bartłomieja - świątynię pamiętającą XIV wiek, zawierającą cenne zabytkowe wyposażenie.

18,1 km 22 minuty samochodem
Czorsztyn

Czorsztyn malownicza miejscowość położona nad jeziorem Czorsztyńskim. Największą atrakcją miejscowości jest Góra Zamkowa i stojące tu ruiny XIV-wiecznego zamku, pamiętającego czasy Kazimierza Wielkiego. Ruiny są udostępnione dla zwiedzających. Dodatkowo dla turystów przygotowano gondole, dzięki którym można przepłynąć do Niedzicy

12 km 13 minut samochodem
Stary Sącz

Stary Sącz jest tak bardzo wyjątkowy miastem przede wszystkim z względu na swoje położenie. Leży w widłach dwóch najpiękniejszych rzek górskich (rzeki Dunajec i rzeki Poprad). Miasto to położone jest w „objęciach” Beskidu Sądeckiego. Stary Sącz zaliczany jest do jednych z najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie zyskał bowiem już w XIII wieku. Będąc w Starym Sączu warto zobaczyć średniowieczną zabudowę miasteczka, klasztor klarysek oraz Ołtarz Papieski.

38,1 km 35 minut samochodem
Wysoka

Wysoka to najwyższe wzniesienie Pienin. Ma wysokość 1050 m n.p.m. i leży w Małych Pieninach na granicy polsko- słowackiej. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski.
Z Wysokiej przy dobrej pogodzie zobaczymy: Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Góry Lewockie, Góry Czerchowskie i Magure Spiską oraz Pieniny. Dobrze widoczna jest również Babia Góra i Pilsko.

Szlaki turystyczne:
Szlak zielony Jaworki - Polana pod Wysoką

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat przyrody Biała Woda to kolejne, interesujące miejsce w Pieninach.
Stworzony z myślą aby chronić pozostałości po łemkowskiej wsi, a także niezwykłe formacje skalne, florę i faunę oraz elementy przyrody nieożywionej, takie jak kaskady potoku z licznymi głazami. Idealne miejsce do spacerów, jak i przejażdżek rowerowych i konnych.

Szlak turystyczny:
Szlak żółty – z Jaworek przez rezerwat Biała Woda do turystycznego przejścia granicznego Jaworki – Litmanowa obok
Przełęczy Rozdziela, gdzie krzyżuje się ze szlakiem niebieskim prowadzącym grzbietem Małych Pienin do Beskidu Sądeckiego.

11,4 km 25 minut samochodem
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to jeden z najcudowniejszych zakątków w Małych Pieninach. W 1963 roku powstał tutaj rezerwat przyrody, który liczy około 40 ha. Jest to Dolinka Kamionki tworząca wąwóz z fantazyjnymi, miejscami bardzo wysokimi, tworami wapiennymi. Połączenie skał z szumiącymi kaskadami potoku płynącego przez wąwóz nadaje temu miejscu szczególnego uroku.
Szlaki turystyczne:

Zielony - przez wąwóz Homole, na Wysokie Skałki

8,1 km 11 minut samochodem
Droga Pienińska

Jest jednym z najpiękniejszych szlaków w Pieninach. Droga wiedzie prawym brzegiem rzeki Dunajec i jest alternatywą dla spływu tratwami, gdyż wędrując nią można na spokojnie podziwiać wszystkie najpiękniejsze zakątki Pienin. Droga Pienińska liczy 10 km długości i jest zamknięta dla pojazdów samochodowych. Prowadzą nią szlak czerwony ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (2,5h w jedną stronę) oraz odchodzą od niej inne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik, znajdujący się w paśmie Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem. Okolica jeziora
jest tak malownicza, że jest to ulubione miejsce przystankowe dla turystów zmierzających w Pieniny. Znad jeziora
Czorsztyńskiego roztacza się widok na Pieniny, Podhale, a także nieziemski widok na Tatry. W sezonie letnim po wodach
jeziora kursują statki wycieczkowe, które pozwalają turystom łatwo się przemieszczać pomiędzy zamkami stojącymi nad
brzegami jeziora.

15,7 km 17 minut samochodem
Palenica

Dolna stacja znajduje się w centrum miasta Szczawnica, nad potokiem Grajcarek. Na szczyt można wjechać 4-osobowymi siedziskami kolejki Doppelmayra. Stacja działa przez cały rok, w pobliżu znajdują się liczne punkty gastronomii oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Honorowany jest karnet TatrySki, obejmujący 9 ośrodków w Polsce i na Słowacji.

Trasy narciarskie do dyspozycji turystów:
1 - czerwona - długość 1000 m
2 - niebieska - długość 300 m
3 - niebieska - długość 300 m
4 - niebieska - długość 2000 m

2,4 km 3 minuty samochodem http://www.pkl.pl/palenica/palenica.html (+48) 22 444 66 66
Czorsztyn Ski

Stacja narciarska Czorsztyn-Ski znajduje się w Kluszkowcach. Na narciarzy czekają cztery trasy narciarskie, które są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Dodatkowo wokół góry Wdżar przygotowano trasę biegową. W ośrodku znajduje się szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz restauracja. Z myślą o najmłodszych przygotowano małe zoo, w którym znajdują się strusie, owieczki, kozioł oraz kuc.

15,2 km 18 minut samochodem http://www.czorsztyn-ski.com.pl/ (+48) 18 26 50 222
Sokolica

Szczyt tej góry sięga 747 m n. p. m. Znana jest z rosnącej na niej sosny reliktowej. Sama nazwa pochodzi od faktu gniazdowania na niej sokołów. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.

Szlaki turystyczne:
• szlak zielony z Krościenka nad Dunajcem przez przełęcz Sosnów potem niebieskim na szczyt
• szlak Szczawnica – Sokola Perć – Trzy Korony – z Trzech Koron

Rafting i kajaki na Dunajcu

W górnym biegu od Niedzicy aż do Nowego Sącza Dunajec przepływa przez pasmo gór Pienin oraz Beskidów Zachodnich. Na tym odcinku rzeka ma charakter górskiej rzeki z licznie występującymi niewielkimi bystrzami oraz małymi uskokami. Przygoda na Dunajcu przeznaczona jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

FUN TIME Biuro Pieniny:
34-443 Sromowce Niżne
ul. Pienińska 2
50 m od przystani pontonowej

(+48) 608 80 60 30
Wodospad Zaskalnik

Wodospad Zaskalnik znajduje się w Szczawnicy w południowo-zachodniej części Pasma Radziejowej pomiędzy szczytami Bereśnik (843 m) i Wysoka (759 m). Można go znaleźć w dzielnicy Sewerynówka w Popradzkim Parku Krajobrazowym. Powstał w dolnym biegu Sopotnickiego Potoku i ma aż 5 metrów długości. W pobliżu wodospadu znajduje się restauracja, leśniczówka i tereny rekreacyjne.

6,1 km 10 minut samochodem
Trzy Korony

Trzy Korony, obok Sokolicy, najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach. Skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica, licząca 983 m. n. p. m. Ze szczytu tego masywu górskiego rozciąga się panorama na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

Czerteż i Czertezik

Czertezik to szczyt o wysokości 772 m n.p.m. położony w Pieninach Właściwych. Sąsiaduje z Sokolicą (od południowego wschodu) i Czerteżem (od zachodu). Czerteż może się pochwalić tytułem najwyższego szczytu Pieninek. Na zboczach Czertezika odnaleźć można niewielką jaskinię o długości ok. 6 m. Pierwszy szlak w rejon Czertezika wyznakowany został już w roku 1906, ze szczytu podziwiać można ładny widok na środkową część Przełomu Dunajca.

Szlaki turystyczne:
• szlak niebieski ze Szczawnicy odcinkiem Drogi Pienińskiej przez przewóz promowy (Nowy Przewóz) na drugą stronę Dunajca. Dalej Sokolą Percią przez Sokolicę, Czertezik i Czerteż na Bajków Groń.
• szlak zielony z Krościenka na przełęcz Burzana, dalej północnymi zboczami Czerteża na przełęcz pod Czertezikiem

Spływ Dunajcem

Tradycja spływów flisackich miała miejsce już początkiem XIX wieku. Dzisiaj spływ Dunajcem jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Pienin. Od 1 kwietnia do 31 października można podziwiać piękno Pienin z łodzi flisackiej. To najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Dunajec wyżłobił w wapiennych skałach wąwóz zwany Przełomem Dunajca. W trakcie spływu flisacy opowiadają o Pieninach przytaczając legendy o Janosiku oraz pokazując najciekawsze miejsca na trasie.

Istnieją dwie przystanie docelowe:
• Szczawnica - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu - ok. 2 godz. 15 min.
• Krościenko - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min.

15,2 km 18 minut samochodem http://flisacy.pl/ (+48) 18 262 97 21
Jazda konna

Beskid Sądecki oraz Pieniny są bogate w infrastrukturę szlaków do konnych przejażdżek. Początkujący mogą skorzystać z fachowych lekcji udzielanych przez instruktorów. Dla wprawionych dżokejów czekają górskie szlaki konne, wielodniowe rajdy czy zawody sportowe.  Niezapomnianych wrażeń dostarczy również jazda zimą.


Stadnina Koni Rajd
Biała Woda 12A,
34-460 Jaworki
506 768 153

9,0 km 14 minut samochodem http://stadninarajd.pl/
Wspinaczka górska

Góra Wdżar (Kluszkowce) zbudowana jest z fliszu karpackiego i andezytu. W kamieniołomie „Snozka” otwartych zostało 14 dróg wspinaczkowych, których trudności oscylują od: III+ do VII+. Wszystkie drogi wyposażone są w stałe punkty asekuracyjne (spity, ringi), niektóre z nich posiadają łańcuch zjazdowy. Wspinaczka skończyć się również może wyjściem na ścieżkę i zjazdem z drzewa lub zejściem do podstawy ściany wygodną dróżką.

12,5 km 13 minut samochodem http://www.czorsztyn-ski.com.pl/atrakcje_letnie/kamieniolom
Rowerem w Pieniny

Pieniny są idealnym miejscem dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze - tak wyczynowej, jak i amatorskiej. Jest to świetny sposób na zwiedzanie wszystkich położonych w okolicy atrakcji. Warto spróbować swoich sił na tutejszych trasach rowerowych, prowadzących przez strome zbocza oraz malownicze łąki i lasy. Jedną z najbardziej widokowych tras wiedzie 35 kilometrową pętlą krościeńską. Trasa rozpoczyna się i kończy w Krościenku nad Dunajcem. Z rynku trasa wiedzie w stronę Szczawnicy. Po przekroczeniu rowerowo-pieszego przejścia granicznego ze Słowacją trzeba wjechać na Drogę Pienińską, która prowadzi przełomem Dunajca, aż do miejscowości Czerwony Klasztor. Następnie ze Słowacji do Sromowiec Wyżnych, przy przystani flisackiej drugim podjazdem prosto do Krośnicy, skąd celu podróży jakim jest Krościenko nad Dunajcem.

Kulig z pochodniami po Rezerwacie Biała Woda

Podczas zimowego pobytu w Pieninach obowiązkowym punktem jest kulig z pochodniami do Rezerwatu Biała Woda. Tradycyjnego kuligu z pochodniami to nie tylko okazja do podziwiania szczytów Beskidu Sądeckiego czy też Pienin, ale również czas wypełniony świetną zabawą pod opieką górali pienińskich. Na turystów czekają opowieści o ukrytych skarbach, Janosiku czy też o bacowskich czarach i magi. Po zakończeniu kuligu zapraszamy na góralskie ognisko.

Narciarstwo w Pieninach

Szczawnica i Pieniny to idealna baza wypadowa do skorzystania z bogatej oferty stoków narciarskich. To idealny strzał w dziesiątkę dla  miłośników zimowego szaleństwa. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Palenica, która kusi nowoczesnym kompleksem tras zjazdowych. Dla turystów przygotowano trasy zjazdowe dostosowane do wieku a także poziomu trudności. Dodatkowo dla miłośników jazdy na snowboardzie przygotowano specjalną trasę.

Lodowisko u podnóża Trzech Koron

Miłośnikom jazdy na łyżwach z pewnością przypadnie do gustu ślizkawka podnóży Trzech Koron. Dodatkowo czeka na nich panorama Tatr. Dla łyżwiarzy przygotowano również wypożyczalnie łyżew.

Arena Narciarska Jaworki-Homole

Dla turystów którzy chcą poszusować w Pieninach polecamy również ośrodek narciarski Jaworki - Homole. Do dyspozycji miłośników szaleństwa zimowego przygotowane zostały: dwuosobowy wyciąg oraz kilka tras narciarskich o różnej długości i stopniu trudności.

9,1 km 14 minut samochodem http://arenanarciarska.pl/ (+48) 609 306 502

Szczawnica i Pieniny – atrakcje turystyczne dla całej rodziny

Do miasta chętnie przybywają zwiedzający w każdym wieku: młodzież, rodzice z dziećmi, a także osoby starsze, chcące odpocząć na łonie natury, odetchnąć ciesząc się atrakcjami Szczawnicy i Pienin. Malownicza okolica urzeka nie tylko rodaków z całej Polski, ale też zagranicznych turystów, którzy chętnie wracają po kolejną porcję wrażeń.

Tutaj zawsze znajdzie się zajęcie: zwiedzanie zabytków, aktywności na świeżym powietrzu czy wystawy, które warto zobaczyć, kiedy pogoda nie sprzyja wędrówkom i jeździe na nartach. Zarówno dorośli, jak i dzieci chętnie odwiedzają park linowy w Krościenku nad Dunajcem, chodzą po górach, by podziwiać niesamowite widoki ze szczytów, a po dniu pełnym wrażeń relaksują się w Hotelowym SPA.

Wśród atrakcji turystycznych zainteresowaniem cieszą się również wycieczki rowerowe, gdyż do wyboru cyklistów jest wiele ciekawych kierunków. Między innymi najnowsza atrakcja regionu Velo Czorsztyn- najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce. Można wybierać wśród dłuższych i krótszych tras o różnym stopniu trudności. Na początek warto zobaczyć na przykład Park Dolny w Szczawnicy, w którym znajdują się piękne wille i pensjonaty, staw, zdrój “Wanda” czy też zabytkowa kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Jeśli nasi goście wolą długie, piesze wyprawy, to oprócz wspinaczki i spacerów po tutejszych parkach, polecamy im przejść się po tutejszych lasach i łąkach. Warto zobaczyć również niewielki, ale urokliwy Wodospad Zaskalnik oraz podziwiać widoki z promenady, rozciągającej się wzdłuż brzegu potoku Grajcarek.

Szczawnica – co warto zobaczyć w czasie deszczu?

Atrakcje Szczawnicy to nie tylko aktywności, które można wykonywać w czasie pięknej pogody. Nie brakuje tu również zabytków, które świetnie wypełnią czas, kiedy pada lub po prostu wszyscy są zmęczeni po górskich szaleństwach poprzedniego dnia. Ciekawym obiektem jest na przykład Dworek Gościnny, który znajduje się blisko kompleksu sanatoryjnego. Odbywają się w nim różnorodne wydarzenia kulturalne, które uatrakcyjnią pobyt w tej okolicy. Ponadto dworek pozostaje otwarty do zwiedzania, dlatego warto zobaczyć go podczas spokojniejszego dnia.

Innymi obiektami, które polecamy poznać nie tylko z zewnątrz, ale również od środka, są neogotycki kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha, a także dawna cerkiew w Szlachtowej, która obecnie również jest kościołem katolickim.