Dodatkowo wklej ten kod bezpośrednio po tagu otwierającym :

Atrakcje w Pieninach

Pobyt w Pieninach dostarcza wielu wrażeń dorosłym, jak i dzieciom. Niezależnie od pory roku tutejsze okolice mają wiele do zaoferowania. Zapewniają bowiem widoki zapierające dech w piersiach, spokój wynikający z bliskiego otoczenia przyrody, a także atrakcje turystyczne dla każdego.

Atrakcje w Pieninach dla dzieci i dorosłych

Przede wszystkim Pieniny zapewniają turystom liczne szlaki do pieszych wędrówek. Można więc bez problemu dobrać trasę, którą pokonają nawet najmłodsi piechurzy, jeśli tylko mają odpowiednią kondycję i są przyzwyczajeni do aktywności fizycznej.

Pieniny: jesienny spacer

Najbardziej popularnym celem wędrówek jest szczyt Trzy Korony, jednak chwytając mapę Pienin, można przekonać się, że jest tu znaczenie więcej do zobaczenia. Do wyboru są długie i krótkie szlaki turystyczne w Pieninach. Rodzinom z małymi pociechami polecamy na przykład przejście z Kacwina do granicy Polski. Trasa ma zaledwie dwa kilometry, więc można ją przejść nawet w pół godziny, a jeśli rodzice obawiają się, że ich pociecha nie da rady, warto zaopatrzyć się w specjalne nosidło.

Opisując atrakcje turystyczne w Pieninach, nie sposób również pominąć spływu Dunajcem, który stanowi chyba najbardziej popularną rozrywkę. W ramach tej rzecznej wyprawy uczestnicy wraz z flisakami pływają na specjalnych tratwach, mogąc podziwiać malownicze widoki. Spływ Dunajcem w Pieninach można odbyć przez większą część roku: od kwietnia do końca października. Zimą pozostaje jednak spacer lub wycieczka rowerowa brzegiem Dunajca, która również dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Szlaki turystyczne w Pieninach na długie wędrówki

Najwyższy szczyt, znajdujący się w Małych Pieninach to Wysoka. Ma on 1050 metrów nad poziomem morza i warto wybrać się na niego chociażby ze Szczawnicy, pokonując niespełna 10 kilometrów. Średnio przejście powinno zająć około czterech godzin, dlatego nie polecamy go rodzinom z małymi dziećmi, jednak nastolatki lub młodsze pociechy, które od dawna wędrują z rodzicami, z pewnością dadzą sobie radę.

Inna długa trasa, w której można spędzić pół dnia, to szlak z Szaflar przez Nową Białą do Dursztyna. Po piętnastu kilometrach marszu, nacieszywszy się widokami, turyści mają możliwość powrotu na miejsce wymarszu busem lub piechotą.

Pieniny: zamek w Niedzicy

Spokojny odpoczynek w Pieninach

Dla tych, którzy nie lubią długich, górskich szlaków lub po intensywnym marszu cenią sobie spokojniejsze atrakcje turystyczne, Pieniny również będą odpowiednim kierunkiem na urlop. Nie brakuje tu bowiem miejsc do spokojnego relaksu na łonie przyrody: czy to na łące, czy w lesie, czy też na promenadzie nad Grajcarkiem. Są też atrakcje dla dzieci takie, jak stadnina koni, w której można skorzystać z lekcji czy po prostu pooglądać te pełne gracji zwierzęta.

W niedalekim Krościenku dostępny jest park linowy z kilkoma trasami do przejścia, zróżnicowanymi pod kątem stopnia trudności. Mogą z niego korzystać dorośli i dzieci, dlatego to znakomita zabawa dla całej rodziny.

Co jeszcze można znaleźć na mapie Pienin?

Wśród wielu atrakcji turystycznych w Pieninach znajdują się również zamki: w Czorsztynie oraz Niedzicy. Warto wybrać się chociaż do jednego z nich i wczuć się w tutejszy klimat, opowiadając dzieciom historie związane z danym miejscem.

Będąc w Pieninach, dobrze jest też odwiedzić Szczawnicę i spróbować tutejszych wód mineralnych, które od wieków stosowano dla kurażu przy najrozmaitszych schorzeniach. Dzieci na pewno z dużą ochotą spróbują tak zwanych szczawów, które zawierają bogactwo minerałów. Warto będzie również przyjrzeć się budynkom należącym do kompleksu uzdrowiskowego, w tym: Dworcowi Gościnnemu, w którym odbywa się wiele ciekawych wydarzeń.

Pieniny: widok ze szczytu Sokolicy